• شناخت زنبور عسل

 • ارسال شده توسط: عسل بالامو تاریخ انتشار: 15 / 01 / 17 موضوع: عسل کوهستان , زنبور عسل
  Rating: 5.0. From 1 vote.
  Please wait...

  تمامی شگفتی هایی که درروند ساخت عسل و یا نحوه ی اداره ی کندوی عسل وجود دارد ناشی از عملکرد شگفت انگیز زنبوران عسل است.

  در بین زنبورهای عسل مهمترین فرد که تمامی زنبورها بر محور زندگی او زیست میکنند ، ملکه کندو می باشد.

  موریس-مترلینگ-عسل

  موریس-مترلینگ-عسل

  موریس مترلینگ دانشمند بلژیکی می نویسد :

  “ملکه یگانه مادر سکنه ی شهر و یگانه جانور ماده ای است که در شهر عسل از عشق بر خوردار می شود. ملت او ، وی را دوست می دارند و محترم می شمارند ولی هرگز فراموش نمی کنند که عزت و شرف ملکه مربوط به وظیفه ای است که از جهت حفظ نژاد بر عهده دارد.”

  در مورد افراد دیگر این خانواده بزرگ که بیشتری آنها زنبورهای کارگر می باشند. باید گفت که نقش اصلی اداره ی کندو و پرورش اعضای جدید را زنبورهای کارگر بر عهده دارند، زنبور های کارگر می توانند در مورد پروش زنبور ها به طور سلطنتی (به طوری که بعدا مبدل به ملکه شوند)  تصمیم بگیرند.

  به طور کلی هنگامی که گل های اهلی زیاد باشد و در مراتع و مزارع نیز گل های وحشی زیاد یافت شود زنبورها به تعداد افراد خانواده ی سلطنتی می افزایند یا در عدم وجود شرایط فوق بر تعداد زنبورهای کارگر افزوده می شود.

  موریس مترلینگ در جای دیگر میگوید : “حتی اگر گفته شود که زنبور عسل دارای هیچ یک از این صفات نیستند، اما باز ناچاریم که روح کندو یا بوفون طبیعت را تحسین و تمجید کنیم که با قوه ی مادی و طبیعی چنین بدایعی را در شهر عسل به وجود آورده و در هر حال چیزی وجود دارد که تحسین و تمجید ما را بر می انگیزد اعم از این که زنبور عسل یا “روح کندو” و یا طبیعت باشد.”

  مترلینگ در ادامه در مورد فصل مهاجرت زنبورها چنین می نویسد :”هنوز علامت مشخصی برای شروع مهاجرت در کندو و در بین ساکنین آن وجود ندارد (پیشنهاد میشود راز کندوی عسل را مطالعه کنید) با این حال در کندو هیجان شدیدی حکم فرماست و یکی از مظاهر این هیجان این است که در مواقع عادی ، زنبور عسل به محض ورود به کندو دیگر از بال های خود استفاده نمی نماید گویی فراموش کرده که بالی دارد و هر زنبوری بدون استفاده از بال هایش در محلی که مربوط به اوست قرار میگیرد و به انجام وظایفش می پردازد.

  ولی در روز مهاجرت زنبورها در درون کندو پرواز می کنند یا مثل خوشه بالا و پایین می روند و هیجان آنها طوری حرارت درون کندو را بالا می برد که بعضی از موم ها آّب می شوند و بعضی از خانه های شکل اصلی خود را از دست می دهند. ملکه، که در مواقع عادی هیچ گاه از بخش های مربوط به خود خارج نمی شود در این هنگام به این طرف و آن طرف می رود و از روی زنبور ها عبور می نماید و چند لحظه بعد زنبورها هیجان زده اطراف او حلقه می زنند. البته هنوز مشخص نیست که آیا ملکه در این حالت خود فرمان صادر میکند یا از فرمان دیگران اطلاعت می نماید و این هیجان بین زنبورها آیا علامت غضب ، اعتراض ، استدعا و یا استرحام است.

  همچنین مشخص نیست آیا این هیجان و التهاب تحت تاثیر رفتار ملکه ایجاد می شود یا خود او نیز تحت تاثیر هیجان دیگران قرار میگیرد به هر حال آی چیزی که مشخص است این است که مهاجرت زنبورهای عسل همواره بر خلاف میل ملکه صورت می گیرد.

  زنبور ها ملکه را دوست می دارند و و جود او را برای بقای جامعه لازم می دانند و عملا او را به عنوان موجودی می شناسند که از جای دیگر فرمان میگیرد. با مطالعات دقیق که انجام شده این نکته اثبات شده است که فرمان مهاجرت از طرف ملکه صادر نمی شود بلکه در این جا نیز روح الهام شونده بر کندو فرمان مهاجرت را صادر می نماید ،ملکه هم مثل دیگران از این فرمان اطلاعت می کند . در نهایت این که ، هنوز کاملا مشخص نیست که در موسم کوچ پیام رفتن چکونه به همه ی زنبوران می رسد و ایا این یک حس غریزی است یا اعمالی مکانیکی و شرایط محیطی بر آن موثر می باشد.”

  قرآن-عسل

  در کتاب آسمانی قرآن کریم ۱۵ قرن قبل اعلام شده است که قانون مرموز و اراده ی تسخیر ناپذیری زنبوران عسل را در امر کندو گزینی منقاد و مطیع ساخته و همه ی زنبوران بدون اشتباهمان راهی را که از طریق وحی الهی به آن راهنمایی شده اند دنبال می کنند منظور این است که قرآن کریم معجزه ای بزرگ و پایدار است که در مورد تمامی هستی سخن گفته است و مسلمانان باید از این سرچشمه وحی الهی مستفیض گردند.

  چرا که در مورد همین وحی بر زنبور عسل قرآن حدود ۱۵ قرن قبل آن را بیان فرموده ، علم بشری حدود صد سال است که دانسته هایی آن هم نه به طور کامل کسب کرده است. پس وظیقه ی ماست که با بیان آنچه در مورد این مخلوق بی نظیر ذکر فرموده علاوه بر افزایش بار علمی خود ، از راه معرفت مخلوق ، راهی بشناسیایی خالق و صانع یکتای آن برده باشیم.

  منبع : معجزات درمانی عسل (دکتر محمد دریایی)

  عسل بالامو

  تیم تحقیقاتی عسل بالامو ، مقالات خود را از جدیدترین منابع علمی، خبری ، آموزشی روز در رابطه با عسل طبیعی را گردآوری و در اختیار کاربران خود میگذارند ، کپی برداری از مطالب با ذکر منبع کار پسندیده ای است.
  ممنون میشم نظرات و تجربیات خودتون رو بیان کنید.

  نظر شما در رابطه با این مقاله چیست؟ با ما درمیان بگذارید

  اولین نفری باشید که برای این مقاله دیدگاه ثبت میکند.

  avatar
  wpDiscuz