• کندوی زنبور عسل

 • ارسال شده توسط: عسل بالامو تاریخ انتشار: 25 / 01 / 17 موضوع: زنبور عسل
  Rating: 5.0. From 1 vote.
  Please wait...

  بافت اجتماعی هر کندو از ملکه و زنبورهای کارگر است.

  ملکه ی مادر ، مادر و فرمانده ی همه ی زنبورهاست و به واسطه ی طبیعت خود نیمه ی بهمن ماه شروع به تخم گذاری میکند و هیچ گاه در تخیص زمان درست تخم گذاری اشتباه نمی کند. زنبورهای کارگر عسل نیز بنا به موقعیت کندو و شرایط آب و هوایی تعیین میکنند که تخم های گذاشته شده به ملکه تبدیل شود و یا به زنبورهای کارگز دیگر. هز اندازه که شرایط آب و هوایی مناسب تر باشد و گل های بیشتری در اطراف کندو وجود داشته باشد تعداد بیشتری از تخم ها توسط زنبورهای پرورش دهنده به ملکه تبدیل خواهند شد.

  اگر همه ی شرایط مورد نیاز برای کار زنبورها در کندو فراهم باشد در یک کندوی قوی حدود ده کیلو عسل در روز تولید می شود. ملکه هم همیشه به نسبت فراوانی عسل و امکانات مناسب ، تولید مثل میکند و در این شرایط روزانه قریب یک هزار تخم میگذارد و گاهی اوقات تعداد زنبورها به محل دیگر برای ساختن کندوی جدید احساس می شود،

  به همین علت در این وقت همه ی زنبورها تحت اثر یک نیروی مرموز (مقاله راز کندوی عسل را مطالعه کنید) یا اراده ی وحی به جنب و جوش و تکاپو می افتند تا جایی که اگز شخص ناوارد و عادی چنین کندویی را مشاهده کند پی به قصد زنبورها می برد. در یک کندوی قوی ۲۰۰۰۰۰ و در یک کندوی خوب نزدیک به ۸۵۰۰۰ زنبور وجود دارد که از این تعداد هفتاد هزار عدد به کندوی جدید مهاجرت می نمایند.

  مهاجرت

  این مهاجرت آن قدر دقیق است که گویی روز و ساعت آن نیز از پیش توسط زنبورها تعیین شده است از افراد باقی مانده در کندو حدود ۴۵۰ عدد را زنبورهای نز تشکیل میدهند که این تعداد در کندو می مانند تا برای همسری ملکه ی جوانی که بعدا به وجود می آید انتخاب شوند علاوه بر آنها تعدادی زنبور جوان نیز برای پرستاری تخم ها و لاروها و نیز تعدادی زنبور کارگر برای ادامه ی فعالبت عسل سازی در کندو باقی می مانند.

   

  زنبورهای-کندوی-عسل

  لاروهای زنبور همان کرم هایی هستند که پس از بیرون آمدن از تخم در خانه های ویژه ی شش ضلعی نگه داری می شوند و توسط زنبورهای پرورش دهنده غذا داده می شوند و “ننف” ها همان لاروهای رشد یافته هستند که کمی شکل زنبور کامل پیدا کرده اند.

  زنبور های جوانی که در کندو باقی مانده اند تا مسئولیت پرستاری از لاروها را برعهده بگیرند جمعا مراقب ده هزار تخم و پرستار و هیجده هزار لارو و سی و شش هزار ننف و هفت یا هشت ملکه و عسل موجود در کندو می باشند.

  زنبورهایی که قصد مهاجرت کرده بودند به اندازه ی مصرف پنج تا شش روز عسل و صمغ با خود بر میدارند و هم زمان لا گسترش اشعه هایی طلایی آفتاب آماده ی حرکت می شوند. این زنبورها از عسل هایی که به همراه خود برداشته اند موم می سازند که این موم و صمغ برای اندرون در و دیوار کندو و منافذ آن و برای محکم کردن اجزایی که امکان افتادنشان وجود دارد استفاده میشود.

  ضمنا اگر زنبورهای مهاجر تا چند روز نتوانستند محل مناسبی برای ساختن کندوی جدید پیدا کنند از ذخیره ی برداشته شده به عنوان غذا استفاده می نمایند.

  منبع : معجزات درمانی عسل (دکتر محمد دریایی)

  عسل بالامو

  تیم تحقیقاتی عسل بالامو ، مقالات خود را از جدیدترین منابع علمی، خبری ، آموزشی روز در رابطه با عسل طبیعی را گردآوری و در اختیار کاربران خود میگذارند ، کپی برداری از مطالب با ذکر منبع کار پسندیده ای است.
  ممنون میشم نظرات و تجربیات خودتون رو بیان کنید.

  نظر شما در رابطه با این مقاله چیست؟ با ما درمیان بگذارید

  اولین نفری باشید که برای این مقاله دیدگاه ثبت میکند.

  avatar
  wpDiscuz